Prechádza môj 10-týždňový synček štrajkom?

Zodpovedané
12. apr 2023

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu, keďže už som vyskúšala všetko a zatiaľ nič nezabralo pri dojčení.

Syn má 10 týždňov a od 4. týždňa vymýšľa s dojčením. Začalo to tak, že prvé ranné dojčenie odmietal. Potom začal tráviť veľmi krátky čas na prsníku. Pil len 2 - 3 minúty z jedného a aj z druhého prsníka. Teraz je to tak, že pije len tesne po zobudení a pri zaspávaní len z jedného prsníka a aj to už len v polospánku.

Za bdelého stavu ho neviem dostať na prsník. A ak, tak len hojdaním. Saje a potom sa prehýba do luku.

Boli u mňa 2 laktačné poradkyne. Skúsila som bylinky, cievku, pohárik, hroznovú šťavu, tmavé pivo a vineu. Tvrdili, že je to zníženou tvorbou mlieka. No iná poradkyňa spomínala aj silný prúd.

Čo sa týka prostriedkov na zvýšenie tvorby mlieka, tak tie fungujú. I napriek tomu nedokážem dospieť k tomu, aby sa syn chcel dojčiť. Plus mám veľmi kolísavú tvorbu. Aj v rámci dňa niekedy ráno cítim mäkké prsia. Syn musí dlhšie sať, aby sa mliečko spustilo. To sa mu však nechce.

Niekedy mám plné prsia a spustí sa mu mliečko skôr. Keď vstane a hľadá prsník, tak vždy je to krátke s odťahovaním sa. Hneď ako zistí, že je na prsníku, tak je zle.

Už sme mu dali aj z fľaše a vypil. Ale ani na tej fľaši to nebolo úplne pokojné, aj keď to bolo o niečo lepšie. Som z toho nešťastná, lebo viem, že mlieka mám dosť. Syn mi na začiatku krásne priberal aj nad rámec. Mlieko som musela ešte odsávať, lebo som mala vždy plné prsia.

Toto som zažila aj pri dcére. Ona totálne odmietala, ale dostávala aj z fľaše. Jej som potom dávala 7 mesiacov len odsaté moje mlieko. Syn fľašu nedostal a predsa to prišlo v 4. týždni ako u dcéry. Cumlík máme, pretože zo začiatku mal bolesti bruška a cumlík mu veľmi pomáhal. Dali sme struhnúť aj uzdičku na ORL a prisatie je silnejšie.

Synček hornú peru nevyvráti na prsníku - ako keby ňou tlačil. Zvyknem mu to naprávať, ale nervuje sa. Keď ho začnem uspávať na cumlíku a keď klipká, tak vymením za prsník. Vtedy má uvoľnenú aj hornú peru a aj pije, keď sa mu mlieko spustí.

Mám sa ešte snažiť?

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že ste vyskúšali maximum. Nepíšete však, že ako synček prospieva. Priberá? Je spokojný? Ako často sa dojčí? Ako dlho sa dojčí? Spíte spoločne?

Pokiaľ tieto info nemám, odporučila by som všeobecne dojčenie v sacej polohe a samoprisatie. Pozri www.mamila.sk. Dajte si bábätko na seba a nechajte ho, nech si tam robí, čo chce. Buď sa skúsi prisať, alebo napríklad zaspí. Keď nechce, nevadí. Zase o chvíľu. Nenútiť, len ponúkať.

Ako išlo dojčenie s cievkou? Pokiaľ ide o slabý tok, tak väčšinou cievka pomôže. Niekedy ide o bolesti bruška a pohyby čriev pri dojčení. Potom je tiež vhodná sacia poloha.

Ďalší postup je takto veľmi ťažké určiť. Musela by som všetko vidieť. Laktačné poradkyne ste pri sebe mali s rôznymi výsledkami i odporúčaniami, takže robíte maximum.

Či sa máte ďalej snažiť ich čisto Vaše rozhodnutie. Vidíte v tom zmysel, je pre Vás a bábätko dojčenie prínosom? Vidíte nejaké zlepšenie?

Je skvelé, že sa aj napriek problémom stále snažíte dojčiť. Vždy hovorím, že každá kvapka materského mlieka dobrá.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová