Prečo 12-týždňová dcérka pri dojčení plače?

Zodpovedané
19. aug 2022

Dobrý deň,

mám 12-týždňovú dcérku, ktorá po príchode z pôrodnice začala mať problémy so zaspávaním. Vždy potrebuje asistenciu. Na prsníku mi nezaspí. Teda jedine v noci, keď je rozospatá.

V posledných týždňoch sa mi začala ťahať od prsníka. Ťahá si prsty a plače. Plače pri dojčení po zobudení a aj pred uspávaním. Trvá to 3 týždne. Začala som užívať aj Benedikt a Senovku a cítim, že mám už 3 dni viac mlieka. Avšak plač je bez zmeny.

Aká môže byť príčina a čo mám zmeniť?

Ako dosiahnuť, aby bola dcérka na prsníku kľudná, uvoľnená a možno aj zaspala?

3 mesiace ju nosíme na rukách a nemôžeme ju položiť v prípade, že chce spinkať.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, nemám detailnejšie informácie. Plače ihneď po prisatí, alebo až po niekoľkých minútach, púšťa prsník a opäť sa snaží prisať? Krúti sa pri dojčení po niekoľkých minútach? Je len dojčená, alebo dostáva nejakou formou aj dokrm? Cumlíkujete? Ako často a ako dlho sa dojčí? Dojčíte pri každom dojčení z oboch pŕs? Ako často sa dojčí v noci?

Najčastejším dôvodom plaču pri dojčení je bolenie bruška. Bábätko začne sať, žalúdok sa začne plniť, rozhýbu sa črevá a bábätku je to nepríjemné. Druhým dôvodom je pokles intenzity toku mlieka, kedy silná počiatočná laktácia postupne klesá a báboi už musí vynaložiť viac úsilia, aby vysalo to, čo potrebuje.

Odporúčanie je dojčiť tak často a tak dlho ako bábo chce, vystriedať prsia pri každom dojčení - pokojne aj viackrát. Veľmi by som odporučila dojčiť koža na kožu v sacej polohe – viď www.mamila.sk. Staršie deti sa v tejto polohe občas hnevajú, lebo poloha ich núti k aktivite, samostatnosti a pokiaľ nie sú zvyknuté, nechce sa im.

Zaspávanie je pre mnohé bábätká zložitá vec. Vedieť upokojiť mozog, ktorý sa rýchlo vyvíja a zároveň cítiť bezpečie, istotu, skrátka všetko, čo pre zaspanie potrebujete je ťažké. Pre každé bábätko existuje iný individuálny návod, ktorý sa mamičky a oteckovia snažia nájsť. Veľmi pomáha nosenie v šatke alebo nosiči. Avšak opäť u starších detí, ktoré nie sú zvyknuté na polohu v nosiči už je to niekedy oriešok a reagujú spočiatku negatívne. Postupne si spravidla zvyknú a pochopia, že je to veľmi príjemné.

Veľmi držím palce, aby sa Vám podarilo nájsť to, čo dieťatko potrebuje.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová