Prečo je 6-dňová dojčená dcérka nepokojná a máva štikútku?

Zodpovedané
19. sep 2023

Dobrý deň,

mám 6-dňovú dcérku, ktorú dojčím. Posledné 2 dni máme však problém. Dcérka sa mi zobudí každé 3 hodiny a dojčím ju dovtedy, kým nezaspí. Väčšinou po 25 minútach zaspinká, ale akonáhle ju uložím do postieľky, zobudí sa a je veľmi nepokojná. Začne sa jej štikútať a nevie zaspinkať.

Čím to môže byť?

Môže byť veľmi napapaná a je jej ťažko na žalúdok?

Odrgrgnúť sa jej podarí veľmi málo, občas aj vygrcká mliečko.

Ako by som to mohla riešiť a mať pod kontrolou koľko vypije?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte zdravého krásneho novorodenca. Novorodenci nie sú stavaní na to, aby boli sami. Je úplne normálne, že sa bábo zobudí a nevie samo zaspať. Potrebuje pocit bezpečia a istoty a ten v postieľke nie je. Ten je u maminy alebo otca v náručí. Môžete bábätku pomôcť tým, že ho umiestnite do hniezdočka, aby bolo v klbku. Môže tiež ležať na boku čiastočne opreté o mantinel postieľky (zvlášť, pokiaľ neodgrgne).

Koľko vypije pri dojčení bohužiaľ nezistíte a ani Vám to neodporúčam (myslené váženie pred a po dojčení). Je to veľmi zavádzajúce. Bábätko sa totiž nemusí chcieť dojčiť len z dôvodu hladu. Dojčenie je pre bábätko základnou činnosťou. Uspokojuje si pri ňom všetky svoje potreby a všetko, čo ho trápi.. Môže to byť zima, teplo, bolesť, hlad, smäd, strach, nuda... Je úplne normálne, že sa bábo začne budiť častejšie. Môže sa úplne zmeniť doterajší rytmus dojčenia. Raz môžete dojčiť po hodine, inokedy po troch. Všetko je úplne normálne.

Odporúčam teda pokračovať v dojčení tzv. "na požiadanie", teda tak často a tak dlho ako bábo potrebuje. Pri dojčení odporúčam striedať obidve prsia pri jednom dojčení (pokojne aj viackrát). Sledujte pocikané plienky. Minimálne 6 - 8 pocikaných plienok za 24 hodín značí, že bábätko má dostatok tekutín. Ďalej budete sledovať váhový prírastok – pri pravidelných návštevách pediatra a tak sledovať prospievanie bábätka.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová