Prečo je každé prisatie bolestivé?

Zodpovedané
25. máj 2021

Dobrý deň,

v piatok som porodila dieťatko a dojčím. Synček sa pekne prisaje, ale strašne ma prisatie bolí. Po dojčení si bradavky natieram. Prsia ma ako keby pália a cítim aj pichanie do bradaviek.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že bábätko bolestivo schytí bradavku pri priložení. Dbajte na to, aby synček mal pri priložení čo najviac otvorenú pusinku. Akonáhle to tak bude, tak rýchlo ho priložte na bradavku. Bradavka musí byť až vzadu. Hlavička bude ako keby zaborená do prsníka.

Môžete tiež skúsiť tzv. samoprisatie v sacej polohe (pozri https://www.mamila.sk/sk/uvod/). Bábätko sa prisaje samo a správne. Ak však je bradavka už poranená, obávam sa, že bolesť ucítite. Určite mažte nejakou hojivou masťou - PureLan, kokosový olej, arnika, Hemagel pod. Môžete tiež skúsiť chladivé náplaste s gélovou vrstvou.

Ak bradavky pália a režú aj medzi dojčeniami, tak je možné, že máte kvasinkovú infekciu. Potom je potrebné, tak mazať Canesten či Citrovital - pred dojčením utrieť.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová