Prečo má štvortýždňové bábätko problém s večerným dojčením?

Zodpovedané
16. dec 2021

Dobrý deň,

mám štvorýždňové bábätko, ktoré je plne dojčené. Cez deň nie sú žiadne problémy. Pri poslednom dojčení večer pred spaním je veľmi nekľudný. Stále sa odpája a následne pripája k bradavke. Šponuje sa a následne sa rozplače.

Nemyslím si, že by to bolo nedostatkom mlieka, lebo občas sa pri tom aj povracia. V noci je vždy zase všetko v poriadku. Skúšala som ho dať aj odgrgnúť počas dojčenia, ale nepomohlo to.

Čím to môže byť?

Opakuje sa to každý večer.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

večerné nepokojné dojčenie býva spájané najčastejšie so slabším tokom mlieka. To neznamená, že je mlieka málo. Vzhľadom na nízku hladinu prolaktivu v krvi mlieko tečie pomalšie a je ťažšie ho vysať.

Niet divu, že sa bábätko hnevá. Inokedy to ide predsa tak ľahko a tečie tak silno. Nepíšete ako často dojčíte, či striedate prsia pri jednom dojčení, ako často dojčíte v noci. To sú dôležité informácie.

Odporúčania:

  • časté striedanie pŕs,
  • striedanie polôh pri dojčení,
  • syskúšajte aj saciu polohu - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/, ktorá môže tiež pomôcť.

A nakoniec samozrejme trpezlivosť. Hovorte s bábätkom, berte to športovo – tu máš všetko, čo potrebuješ, len si to musíš povysávať 🙂

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová