Prečo mám bolesť prsníka počas dojčenia?

Zodpovedané
6. sep 2021

Dobrý deň,

mám 6 mesačné dieťa, ktoré dojčím. Už dvakrát sa mi stalo, že ma strašne bolel jeden prsník. Samotnou váhou prsníka, keď som si ľahla na bok
ma to neskutočne bolelo a celkovo pri jemnom dotyku bolesť. Je to ako keby cely ten vnútrajšok prsníka a viac z vonkajšej strany. Ako keby celá prsná žľaza - to pevné v prsníku.

Zhruba pred 3 mesiacmi to začalo v noci a ráno strašne silná bolesť. Keď som dieťaťu ponúkla prsník, tak bolesť veľká. No nasledovala úľava a aj tak to bolelo. Na druhý deň to už bolo lepšie a na ten ďalší už skoro nebolelo. Celé to trvalo pár dní. Nič iné mi nebolo, nemala som ani zvýšenú teplotu a ani žiadne iné ťažkosti. Nenahmatala som si ani hrčku.

Mohlo ísť o zápal prsníka?

Dnes ma začal pobolievať prsník znovu. Dojčím z neho, mám ho vyprázdnený a bolí.

Čo mi pomôže, aby som znovu nemala bolesti?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesť pri dojčení môže byť naozaj zápal prsníka (ten nemusí byť vždy sprevádzaný teplotou, hrčkami). Môže ísť tiež napr. o pomliaždenie spôsobené veľmi silným satím.

Odporučila by som vyskúšať viac dojčiacich polôh - poležiačky, futbalista, tanečník, sacia poloha. Dbajte na správne prisatie s otvorenou pusinkou.

Pri bolesti si môžete vziať Paralen či Ibalgin, pre dojčenie to nie je nebezpečné.
Ak by sa to častejšie opakovalo, tak pre Váš pokoj môžete požiadať o sono prsníka pre vylúčenie ďalších príčin.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová