Prečo mám opakujúcu sa bolesť prsníka pri dojčení?

Zodpovedané
21. apr 2022

Dobrý deň,

syn má 10 mesiacov. Od cca 4. mesiaca začal odmietať pravý prsník. Postupne sa to vykryštalizovalo tak, že sa z neho dojčí len 3 až 5x za deň. Dojčí sa na požiadanie. V noci z neho piť odmieta. Nadojčím ho z neho vždy hneď ráno, keď sa zobudí, počas dňa ak sa podarí, po poobednom spánku a pred kúpaním. Takto nám to fungovalo do jeho 8,5 mesiaca. Vtedy sa mi trikrát objavil za sebou v priebehu 2 týždňov buď zapálil prsník, alebo upchal mliekovod. Neviem to rozlíšiť.

Potom bolo mesiac všetko v poriadku a teraz ma to chytilo zase. Červené fľaky na prsníku, bolesť prsníka aj na jemný dotyk, bolesť kĺbov a svalov. Je to pocit ako keby som mala mať horúčku, ale mala som max. 37,5 stupňa. Triaška. Toto vždy odoznelo do 48 hodín. Prsník som masírovala pod teplou sprchou, hrčku som neobjavila ani raz.

Môže to byť spôsobené tým, že sa z prsníka dojčí syn len občas?

Ak áno, tak prečo to tak fungovalo niekoľko mesiacov a zrazu nie?

Zvýšila som fyzickú aktivitu, okrem cvičenia som začala pracovať na záhrade. Bola som celkovo unavenejšia.

Môže to spôsobovať aj fyzická únava?

Aká iná príčina môže byť a ako tomu predchádzať?

Nebolo by lepšie dojčiť len z jedného prsníka, v ktorom sa mi toto nestalo ešte ani raz?

Ďakujem

Dobrý deň,

mastitída, čiže zápal prsníka - prípadne nábeh na zápal môže byť spôsobený dlhými pauzami medzi dojčeniami z daného prsníka. Pokiaľ cítite, že je prsník plný, nahrejte, rozmasírujte, odsajte a potom schlaďte. Prikladajte primárne k tomuto prsníku. Skúste saciu polohu tak, aby sa bábätko prisávalo samo - viď mamila.sk.

Pokiaľ sa z prsníka bábätko nenadojčí a prsník je naliaty, odsajte do úľavy.

Fyzická únava za problémami zrejme nebude.

Druhý prsník je odsávaný (je z neho dojčené) pravidelne, preto sa tam problémy neobjavujú.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová