Prečo mi kolíše tvorba mlieka?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

mám 4,5 mesačnú dcérku, ktorá je plné dojčená. Od 6. - 7. týždňa štrajkuje s mliečkom. Začalo to tým, že sa ustálila laktácia a malinká nechcela mliečko, lebo tieklo pomaly.

Dojčila som stále v spánku. Dcérka pochopila, že tiecť jej bude len vtedy, keď bude sať. To sa celkom upravilo. Ale od toho 6. - 7. týždňa po pôrode mám ja taký problém, že mi veľmi kolíše laktácia. Týždeň mám mliečka dosť, pár dní dokonca až nad mieru (kľudne by som nakojila aj dve deti), ale potom sa mliečko ako keby znova “stratí” a dva dni ho nemám dosť. Na tretí deň sa znova “štartuje” a potom to stúpa pár dní a potom znova klesá. Už som z toho na nervy. Potom, keď je ale mliečka málo tie dva dni, tak malinká sa odmieta prisať bez toho, aby spinkala.

Čo mám robiť?

Je to možné vôbec, že mi to mliečko tak blbne?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže to byť spôsobené kolísaním hormonálnej hladiny. To je veľmi ťažko ovplyvniteľné. Pokiaľ do toho nechcete zasahovať medikáciou, čo by som ani neodporúčala, tak ostáva len to - brať to športovo. Treba dojčiť tak často a tak dlho ako bábätko chce. Treba veľa striedať prsia počas dojčenia. V čase, keď mliečko štrajkuje by som odporučila veľa dojčiť v noci, spať s bábätkom, nerobiť dlhé pauzy v dojčení.

Všeobecne odporúčam dojčiť v sacej polohe – viď www.mamila.sk, ktorá podporuje samostatné dojčenie dieťaťa a jeho aktivitu.

V čase krízy by som tiež odporučila nosenie v šatke či nosiči

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová