Prečo moja dcéra odmieta bradavku?

Zodpovedané
17. aug 2020

Dobrý deň,

moja dcéra odmieta bradavku. Na začiatku si ju priložím a chvíľku pekne papá. Asi po minúte vypľuje a už nechce vôbec. Mlieko mám a aj je hladná, len nechce ani z jedného a ani z druhého prsníka. Mením aj rôzne polohy.

Čo by som mala robiť v takom prípade?

Snažím sa aj 45 minút, ale už strašne plače a musím jej dať fľašu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bohužiaľ neviem, ako je bábätko staré a ako dlho ťažkosti trvajú. Tiež neviem, ako často je bábätko dojčené a od kedy dostáva občasný dokrm fľaštičkou.

Faktom je, že podobné správanie sa často objavuje medzi 3. a 4. mesiacom v prípade, že bábätko dostáva občasný dokrm fľaštičkou a je dojčené v pravidelných intervaloch.

Dojčenie je totiž veľmi rozmanitý proces. Deti sa niekedy chcú dojčiť často a krátko, inokedy majú dlhšie intervaly a dojčí sa dlhšie, niekedy viac v noci a menej cez deň a inokedy v noci spia a dojčí sa častejšie vo dne. Skrátka tak, ako chcú a inštiktívne cíti svoje potreby. Našou úlohou je sa im prispôsobiť a veriť, že ona vedia lepšie ako my, kedy a ako sa majú dojčiť.

Zásahy do tohto procesu dojčenia komplikujú. Môžu spôsobiť pokles laktácie a mlieko potom tečie menej. Často mlieko viac tečie prvých pár minút (ako vo vašom prípade), keď ešte funguje tzv. vypudzovací reflex. Potom tok trochu opadá a je na bábätku, aby si svoju dávku vytiahlo. Pokiaľ je bábätko zvyknuté, že príde fľaštička, vie si spočítať, že to pre neho bude menej namáhavé - áno deti sú v tomto veľmi chytré.

Aké máte možnosti - môžete skúsiť dať dokrm cievkou priamo pri dojčení - viď. www.infookojeni.net. Tak predĺžite dojčenia a motivujete bábätko k dlhšiemu sania prsníka.

Ďalej odporúčam dojčiť čo najčastejšie. Mohlo by pomôcť prekojiť pár nocí a spať spoločne s bábätkom. Nočné dojčenie totiž laktáciu veľmi prospieva.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová