Prečo sa dvojmesačná dcérka nevie prisať?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

dcérka má dva mesiace a s dojčením sa trápime od narodenia. V pôrodnici mi ju priložili a neprisala sa. Odniesli ju do inkubátora zohriať, priniesli opäť priložiť a nepodarilo sa ani druhýkrát.

Na začiatku ju až naťahovalo, keď som ju prikladala. Sestričky mi chodili pomáhať prikladať. Mysleli si, že je chyba vo mne. Skúšali sme telo na telo, nakvapkali glukózu. Nič nepomáhalo.

Dcérka len hlávkou metala zo strany na stranu. Prsník nechcela ani chytiť. Keď ho občas chytila, tak dva - trikrát ledva pocucala a zase odmietala.

Do poradne chodíme každé 2 týždne, lebo dcérka nepriberala. Ani 200 g nepribrala za dva týždne. Cez deň sa mi nenapapá. V noci párkrát pocucala, ale posledné dni to už ani v noci nejde.

Ráno som odsala, dala cez cievku. Cez deň som odsala niekedy 20 - 30 ml alebo vôbec. Večer po kúpaní som skúšala priložiť a potom som zase odsala okolo 100 ml a dala vypiť.

Dcérka bývala celé dni strašne plačlivá. Každý do mňa vŕtal, že je hladná. Nech ju netrápim a dám jej umelé mlieko. Tak som podľahla a dcérke som kúpila Kendamil. Asi druhý týždeň je teda na umelom mlieku. Odsajem ráno a večer, tak to jej dávam vypiť. Skúšam stále prikladať, ale prsník odmieta a mňa to strašne trápi.

V čom je problém?

Prečo sa nechce prisat?

Boli sme dať skontrolovať dolnú uzdičku a je v poriadku. Kúsok nastrihli, no žiadna zmena. Skúšali aj dve kamarátky priložiť a nakojiť cez ich prsník, ale ani im sa nechcela prisať. Jednej trošku chytila, dvakrát pocucala a zase plač. Povedali mi, že necítili že by ťahala. Ako keby to nevedela. Inak ani len cez fľašku nevie piť a ťahať.

Mám ešte dvojročnú dcérku. Ju dojčím od narodenia bez problémov.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď na vašu otázku pozná asi len vaše bábätko. Keď dokrmujete cievkou, saje prst? Ak áno, sať rozhodne vie a je teda medzi nebom a zemou, kde je pes zakopaný.

Deťom do hlavy nevidíme. Nevieme, čo zažili pri pôrode, aký bol prvý pocit v pusinke, prečo reagujú takto. Z toho, čo píšete, tak robíte maximum.

Podľa predchádzajúceho dojčenia ste skúsená mamička a chyba rozhodne NIE JE VO VÁS (ako píšete vyššie). Nezostáva nič iné ako skúšať. Musíte hľadať spôsoby, dať dcérke priestor a čas a prijať to, že nechce.

Možno ste skúšali aj saciu polohu. Veľmi odporúčam https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Dáva bábätku priestor na to, aby sa prisalo samo ako mu vyhovuje. Navyše je veľmi pohodlná pre mamičku.

Musím upozorniť, že pre úspešné dojčenie je dokrm podaný fľaštičkou veľmi rizikový. Ideálne je podávanie cievkou cez prst. Ak sa prisaje, tak priamo na prsníku než sa laktácia prispôsobí.

Veľmi a veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová