Prečo sa synček odťahuje od prsníka?

Zodpovedané
25. okt 2020

Dobrý deň,

počas dojčenia sa mi syn trhá a nerváči na prsníku. Mám pocit ako keby dobre nesaje. Prsníky mám mäkké a mám pocit ako keby strácam mlieko. Synček priberá a občas mu dám aj UM, ale to vypije možno 10 ml.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, nemám viac informácií - ako je bábätko staré, ako často sa dojčí, či dojčíte z oboch pŕs, ako často sa dojčí v noci a či používate cumeľ v prípade dokrmu fľaštičku.

To všetko je dôležité. Odťahovanie od prsníka býva znakom nespokojnosti bábätka. Tá môže byť spôsobená tokom mlieka - slabším, alebo naopak aj veľmi silný tok bábätko rozčuľuje. Niekedy odťahovanie spôsobuje cumlík - bábätko akoby nevie, či má v puse cumlík alebo prsník a je zmätené. Niekedy je bábätko nespokojné aj kvôli pohybom čriev. Akonáhle začne piť, ucíti nepríjemný tlak v brušku a ako keby nevie, či má tlačiť, piť a pod.

Všeobecné odporúčania na dojčenie - dojčiť tak často a tak dlho, ako bábätko chce, striedať prsia pri každom dojčení, pokojne aj niekoľkokrát. Veľa dojčiť v noci. Nepoužívať cumlík.

Dokrm nepovažujem za nutný, bábätko váhovo prospieva, skôr dokrm môže byť rizikom pre ďalšie dojčenie. Odporúčam cicavcov polohu kvôli väčšej voľnosti a samostatnosti bábätka.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová