Snažíme sa o druhé dieťa a prvé stále dosť pije mliečko. Je to problém?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

naše 14 mesačné dieťa je dojčené a v noci si pýta dosť jesť. Keď sa potrebuje v noci ukľudniť, tak pocuckáva.

Snažíme sa o druhé dieťa.

Je to problém, že dieťa takto veľa pije?

Nebudú druhému bábätku chýbať živiny?

Môžem dojčiť aj počas tehotenstva?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dlhodobé dojčenie, ako tu často píšem, je pre matku i bábätko veľmi prínosné. A to po psychickej a aj po zdravotnej stránke.

Nemusíte sa báť, že by malo akékoľvek negatívne následky. Otázkou je plánovanie druhého bábätka, pretože dojčenie, hoci nie je rozhodne antikoncepciou, môže ovplyvniť ovuláciu a hladinu hormónov.

Ak otehotniete, rozhodne nemusíte prestávať dojčiť. Uvidíte, ako sa situácia vyvinie. Niekedy sa prvé bábätko dojčí ďalej a niekedy môže byť dojčenie mamičke nepríjemné. Niekedy sa dieťa dočasne, alebo úplne odstaví.

Netreba akokoľvek tlačiť na pílu, nechajte to plynúť. Ak je tehotenstvo bez problémov, dojčenie nie je nijako rizikové.

Rovnako tak po pôrode nie je nutné staršie dieťa odstavovať a môžete začať tzv. tandemové dojčenie. MM sa bude tvoriť v zložení vhodnom pre mladšie dieťa, staršie sa bude len "prikojovat".

Držím palce, aby ste si tandemové dojčenie užila.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová