Som 7 týždňov po pôrode a mám mäkké prsia. Ako zvýšim laktáciu?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

mám plne dojčeného 7 týždňového synčeka. Posledné dni som mala trošku stres a mám pocit, že mám výrazne mäkké prsia. Predtým boli v čase kŕmenia veľké a plné. Mlieko začalo vytekať bez mojej pomoci. Keď pil z jedného prsníka, tak z druhého samovoľne vytekalo mlieko. Keď sa teraz prisaje, tak z druhého netečie nič.

Avšak vidím a aj počujem ako pije. Ciká, kaká, ale predtým boli plienky plnšie.

Ako sa mám snažiť o zvýšenie laktácie?

V noci sa mi prsia naplnia výrazne. Cez deň sú mäkké, ale synček pije.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte si robiť starosti. Búrlivá laktácia po pôrode postupne opadá a je to úplne prirodzené. Pocit plných pŕs nemusí byť už taký výrazný, mliečne žľazy sú flexibilnejšie. Prsia si skrátka zvyknú. Mlieko sa tiež postupne vytvára aj počas dojčenia.

Dôležité je, či sa bábätko dojčí, ciká, kaká, váhovo prospieva.

Laktáciu je možné stimulovať častejším dojčením, častým striedaním pŕs počas jedného dojčenia, častým dojčením v noci a kontaktom s bábätkom. Ideálne koža na kožu. Niekedy stačí predojčiť pár nocí.

Gratulujem k dojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová