Som nervózna, keď tandemovo dojčím. Ako to mám zvládať?

Zodpovedané
30. sep 2023

Dobrý deň,

už 3 roky dojčím bez prestávky tandemovo mladšie aj staršie dieťa. Posledné obdobie pociťujem väčšinu dňa nervozitu pri dojčení. Vždy im dám, dojčím obidve deti na požiadanie. Niekedy som neskutočne unavená a z toho nervózna. V tom momente si už prajem nech to už skončí. Niekedy to dávam najavo aj neverbálne a odťahujem ich.

Chcem to napraviť a pomôcť v tejto situácii predovšetkým sebe. Dojčia sa veľmi často, niekedy majú náladu, že aj každých 10 minút. Nadojčím a opäť druhé dieťa pýta. Neviem sa dostať včas von.

Deti si zmyslia aj 2x (každé 2x) len počas raňajok, že sa chcú dojčiť. Ja som nevyspatá, hladná, bez energie a takto počas raňajok, kedy sama potrebujem doplniť energiu jedlom im dávam mlieko. Posledný mesiac cítim obrovské vyčerpanie.

Vedeli by ste mi poradiť?

Mám si kúpiť nejaké doplnky výživy?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuviedli ste vek detičiek. Staršie má asi 3, mladšie môžem len odhadovať.

Dojčenie starších detičiek odporúčam založiť na dohode. Dieťa staršie ako rok už nemusíte dojčiť "na požiadanie", ale začnete nastavovať dojčeniu určité pravidlá - dojčíme až po vzájomnom odsúhlasení. Rešpektujeme, keď druhý nechce. Skúsime odložiť dojčenie o chvíľu neskôr (máte ruky od cesta, tak budete dojčiť, až cesto dorobíte). Ak nechcete, poviete to deťom. Učíte ich tak, aby rešpektovali aj priania ostatných, učíte empatiu, vnímanie vlastných i cudzích emócií. To potom nesúvisí len s dojčením, ale aj so všetkým ostatným.

Postupne pravidlá upravujete. Napr. dojčíme len doma, dojčíme pred spaním a pod. Ak nechcete, jednoducho nenadojčíte (minimálne to staršie). To je už dostatočne staré a zrelé na to, aby dokázalo rešpektovať mamičku a jej potreby dokonca aj na úkor vlastných potrieb. Keď sa bude chcieť hrať s mačetou, tiež mu ju vezmete a nedáte. Môžete to urobiť láskavo, milo, ale dôrazne a jasne. Bez debát.

Dojčenie je vždy otázka oboch alebo teraz všetkých troch zúčastnených a nemalo by byť prevádzkované na úlohu niektorého z nich. Všetci musia trošku ustúpiť, aby boli všetci čo možno najviac spokojní. Deti, ale aj mamička. Únava a telo Vám jasne hovorí, že takto to ďalej nepôjde, že treba niečo zmeniť. Nie je nutné s dojčením úplne seknúť, ale treba to upraviť tak, aby to bolo všetkým príjemné, aby sa v tom všetci cítili dobre.

Tým, že dojčenie odopriete, neodopierate lásku. tá sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi, nielen dojčením.

Doplnky stravy neublížia, ale ani nič zvláštne nespôsobia.

Veľmi a veľmi držím palce a gratulujem ku krásnemu dlhodobému dojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová