Som tehotná a dojčím 9 mesačné dieťa. Je to v poriadku?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

moje prvé dieťa má 9 mesiacov a stále ho kojím. Teraz som v 4. mesiaci tehotenstva a rozmýšľam, že či ukončím dojčenie.

Syn sa začal posledné mesiace často budiť v noci na papanie. Aj sedemkrát za noc. A mám strach, že v čase, keď budem v pôrodnici, tak bude bez prsníka ťažko zaspávať. Obávam sa aj toho, či “neubližujem" bábätku v brušku, keď stále dojčím a tiež, či mu nebude chýbať na začiatku kolostrum.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

som veľký zástanca tzv. tandemového dojčenia.

Ohľadom riziká pre bábätko sa nemusíte báť. Tandemové dojčenie je dobré nechať plynúť, nechať staršie dieťa, nech sa dojčí podľa svojich potrieb. Niekedy dôjde k odstaveniu, niekedy k dočasnému odstaveniu.

Inokedy sa staršie dieťa dojčí po celú dobu tehotenstva i po pôrode. Príroda je báječná v tom, že MM je vždy vhodné pre mladšie dieťa. Staršie sa len "priživuje", ale nie na úkor mladšieho.

Tandemové dojčenie je veľmi intenzívny zážitok a na spoločné chvíle budete dlho spomínať.

Je veľmi vhodné aj pre tvorbu pozitívneho vzťahu medzi súrodencami.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová