Stačilo dcérke 9 mesiacov plného dojčenia k dobrej imunite?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

prekonala som Covid-19 a počas choroby sa mi 9 mesačná dcérka prestala prisávať na prsník. Začala som mliečko odsávať. No nestačí jej, tak jednu fľašku umelého mlieka jej musím dávať. Nedarí sa nám rozbehnúť dojčenia.

Stačilo dcérke 9 mesiacov plného dojčenia k dobrej imunite?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, ako bábo reaguje teraz. Možno si ešte s dojčením dá povedať. Všeobecne sú z hľadiska imunity absolútne najdôležitejšie prvé tri mesiace dojčenia. Ďalej sa odporúča plne dojčiť do 6 mesiacov a potom sa zavedenými príkrmami do 2 rokov či dlhšie - ako mamičke aj bábätku vyhovuje.

Robili ste maximum a ak došlo k odstaveniu vzhľadom k chorobe, nemožno si nič vyčítať. Môžete skúsiť ponúkať, spoločné spanie a dojčenie v noci. Ak sa nepodarí, tak neostáva než zaviesť UM.

Imunitu ďalej veľmi podporuje pestrá strava s dostatkom ovocia, zeleniny a bielkovín, otužovanie. Na pitie len voda, žiadne sladké nápoje, dostatočný pobyt vonku za každého počasia - každý deň. Tak imunitu môžete ďalej podporovať.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová