Stratí sa mi mlieko, keď budem dojčiť iba z jedného prsníka?

Zodpovedané
30. apr 2022

Dobrý deň,

mám 20 mesačnú dcérku, ktorá sa dojčila veľmi často. V noci už aj po 5 minútach po dojčení pýtala zase. Potiahla chvíľu, plakala a tak dookola až do rána.

Ja už nevládzem. A ešte často hryzie. Skúšam ju odstaviť, ale zasa nie som s tým až tak stotožnená. Na spánok ponúknem iba jeden prsník. Druhý ma príšerné bolel, teda hlavne bradavka je dosť tvrdá oproti druhej. Cítila som ostré pichanie. Keď aj uhryzla, plakala som od bolesti.

Stratí sa mlieko v tom jednom prsníku?

Je možné takto odstaviť postupne?

Môžem ponúknuť len na spanie na obed a večer dojčenie z jedného prsníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv k otázke straty mlieka. Pokiaľ sa z prsníka prestane dojčiť, laktácia sa postupne zníži. Je však možné dojčiť len z jedného prsníka.

Na hryzenie - predpokladám, že dieťa má už viac zubov. Predtým bolo dojčenie bez hryzenia a dieťa teda vie, ako sa dojčiť bez hryzenia. Myslím teda, že dôvodom uhryznutia môže byť nejaká vec, zmena v okolí dieťaťa a dieťa hryzením dáva najavo svoju frustráciu. Deje sa tak pomerne často a len je niekedy ťažké zistiť, čo dieťaťu vadí.

K problémom s častým dojčením - problém nie je v mlieku. Bábätko sa nechce dojčiť kvôli hladu či smädu. Prsník je pre bábätko celý svet. Deti si dojčením riešia všetky svoje neistoty, túžby. Prso vyrieši všetko, je to oáza pokoja, bezpečia, lásky. Je to teplo a vôňa maminky. Postupne sa učí dieťa riešiť svoje problémy aj inak ako prsiami. Ak sa chce dojčiť veľmi často - každých 5 minút ako píšete - pýtam sa teda - nedeje sa v jeho živote niečo, čo ho zneisťuje? Neučíte sa na nočník. nezačali ste navštevovať nejakú herňu, škôlku, nedošlo k nejakej zmene, ktorá by mohla viesť k potrebe tejto istoty? Časté dojčenie môže mať rovnaký dôvod ako hryzenie.
Dopyt po prsníku teda nevyriešite tým, že sa v prsníku tvorí mlieko, dieťa potrebuje sať, mlieko nie.

Otázku odstavenia tu preberáme pomerne často. Jednou z možností je nastavenie jasných platných pravidiel dojčenia, kedy sa na dojčení s mamičkou jednoducho dohovorí. Je to však práca na dlhšiu dobu, dieťa musí pochopiť, že zrazu má dojčenie nejaké pravidlá.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová