Štvormesačné dieťa cez deň odmieta prsník. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu ohľadom dojčenia štvormesačnej dcérky. Kvôli silnému refluxu a horšiemu prospievaniu sme začali prikrmovať aj umelým mliekom plus sa snažím aj dojčiť tak často ako sa len dá.

Tu nastáva problém. Dcéra sa cez deň odmieta prisať, odťahuje sa a plače. Dojčiť sa mi darí len vtedy, keď je v polospánku. Aj to nie vždy.

Existuje nejaký dobrý spôsob alebo technika ako dieťatko v takej situácii ukľudniť?

Ako donútiť dieťa, aby sa prisávalo aj počas bdelosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nemám viac informácií ohľadom riešenia refluxu a či sa ťažkosti zlepšili. Avšak umelé mlieko tento problém príliš nerieši. Často stačí skôr úprava polohy u dojčenia, spôsob manipulácie s bábätkom. Záleží na konkrétnych problémoch.

Avšak teraz problém súvisí skôr so spôsobom AKO (alebo tiež ČÍM) dokrmujú. Ak fľaštičkou, je to veľmi pravdepodobne dôvod aktuálnych ťažkostí.

Je veľmi typické, že vo veku okolo 3. - 4. mesiaca sa bábätká, ktoré sú kojené a zároveň dokrmované UM fľaštičkou priklonia len k jednému spôsobu kŕmenia a síce k fľaši. Je to pre nich jednoduchšie, menej namáhavé, jednoduchšie.

Ak sa bábätko ešte občas dojčí, máte ešte šancu zvrátiť hroziace odstavenie. Skúste prejsť na dokrm cievkou priamo pri dojčení - viď. https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Priamo pri dojčení tak dieťa dostane aj dokrm, nezvyk si na fľaštičku a máte tiež šancu postupne dokrm úplne zredukovať tým, že budete pomaly uberať množstvo UM a tým častejšie a dlhšie dojčiť.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová