Štvormesačný synček pri dojčení vymýšľa. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
23. okt 2019

Dobrý deň,

už pár týždňov ma trápi môj skoro štvormesačný synček, ktorého dojčím každé 3 hodiny. Problém je, že každé dojčenie sa prisaje maximálne na 5 minút a potom začne vymýšľať, bľabotať, obzerať sa okolo seba, mrnčať. Musím sa s ním poprechádzať, rozprávať mu a potom sa prisaje znova.

Stačí však najmenší šuchot a zase odznova. Dojčenie tak trvá niekedy až 1,5 hodiny a občas strácam trpezlivosť. Rozmýšľam nad prechodom na umelé mlieko.

I napriek tomu si myslím, že mám dobré mlieko. Syn pekne priberá a v noci prespí 6 - 7 hodín. Dojčím v izbe, kde sme iba my dvaja, v sede aj poležiačky. Podľa toho ako sa to jemu páči viac.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

máte zdravé, šikovné, zvedavé bábätko. Odstavenie by bola rozhodne škoda. Umelé mlieko nemôže bábätku vynahradiť výhody materského mlieka a dojčenia. Podobné ťažkosti sa občas objavia. Onedlho začnete s prvými príkrmami a dojčenie sa postupne prispôsobí potrebám dieťaťa.

Chápem ale, že tak dlhé dojčenie môže veľmi narušovať Vaše denné plány. Bábätko sa rozhľadelo a spoznáva svet. Všetko ho zaujíma, všetko chce stihnúť, vidieť, spoznať.

Zároveň po niekoľkých minútach opadá silný tok mlieka a bábätko sa môže nudiť. Niektoré deti sa rozčuľujú, opäť prisávajú, plačú a zlostia sa. Niektoré zaspávajú a po pár minútach chcú dojčiť znova.

Čo ma zaráža, že sa syn chce dojčiť po 3 hodinách. To nebýva bežné. Preto radšej pripomínam, že by mal byť dojčený podľa svojich potrieb - občas po hodine, občas po 2 alebo po 4. Proste tak, ako si povie. Akákoľvek umelá pravidelnosť môže dojčenie komplikovať. Tiež takto dlhé nočné spanie nie je obvyklé a je možné, že ťažkosti pramenia práve tu.

Čo s tým?

Skúste dojčiť v sacej polohe, tak často, ako syn chce. Striedajte prsia pri dojčení aj niekoľkokrát. Skúste pár nocí prespať s bábätkom a dojčiť v noci - trochu sa zvýši tvorba mlieka a syn sa nakojí rýchlejšie.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová