Súvisí znížená tvorba mlieka s obnovením menštruačného cyklu?

Zodpovedané
3. sep 2023

Dobrý deň,

syn má 3 mesiace a ja mám od začiatku problém s nízkou tvorbou mlieka. Po konzultácii s lekárom a laktačnou poradkyňou som si nasadila Senovku a Benedikt 3x denne 2 tabletky. Plus Ricinus communis 5 tabletiek 3x denne.Tieto tablety pekne zabrali.

Problém nastal vtedy, keď mi po pôrode prišla prvá menštruácia. Vtedy sa mi znížila tvorba mlieka. Keď som si po dojčení doodsávala mlieko, tak z pôvodných 250 - 270 ml to kleslo na 180 ml. Po 18 dňoch mi prišla druhá menštruácia a viac ako 30 ml mlieka neodsajem a ani neodstriekam po 3 hodinách.

Syn je po dojčení nepojný, žužle si ručičky, je nervózny a vypije 150 ml umelého mlieka. Už nezaberá ani opätovné nasadenie byliniek.

Ako si pomôcť k tvorbe mlieka?

Súvisí znížená tvorba mlieka s obnovením menštruačného cyklu a hormonálnymi zmenami počas cyklu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete to najdôležitejšie, že ako často a ako dlho sa bábo dojčilo v čase, keď sa problémy po pôrode začali. Dojčili ste z obidvoch pŕs, striedali ste prsia? Ako často sa dojčilo a dojčili ste v noci? A ako sa dojčí teraz - ako často a ako dlho?

Priznám sa, že som nezažila, že by nedostatok mlieka "urobilo" podanie byliniek či homeopatík. Tie pomôžu, podporia, ale to hlavné je v dojčení a kontakte s bábätkom. V spôsobe, vo frekvencii, v dĺžke.

Príchod menštruácie je často spôsobený práve poklesom laktácie a dojčením v dlhých intervaloch. Dokrm 150 ml svedčí o tom, že sa bábätko skoro nenadojčí. Menštruácia samozrejme môže ovplyvniť množstvo MM, je to hormonálny proces.

Ako z toho von? V troch mesiacoch nastáva obdobie, kedy sa dokrmované detičky odstavia. Vyberú si fľaštičku namiesto prsníka. Je to pre nich jednoduchšie a ľahšie. Ak sa chcete vrátiť k dojčeniu, odporúčame začať dojčiť a dokrm dávať cievkou priamo pri dojčení. Zároveň pri každom dojčení skúste niekoľkokrát vystriedať prsia. Veľmi odporúčam dojčiť v noci. Skúste si vziať bábo k sebe do postele a dojčiť pár nocí tak, aby malo častý kontakt a často sa dojčilo. To dokáže veľmi rýchlo „nakopnúť“ laktáciu. Postupne potom môžete začať množstvo dokrmu znižovať, cca o 10 ml každé 3 dni.

Bude to proces cca na 14 dní, možno 3 týždne, ale na plné dojčenie sa stále dá vrátiť.
Bylinky môžete samozrejme ďalej brať.

Veľmi držím palce.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová