Syn sa plytšie prisáva. Mám nedostatok mlieka?

Zodpovedané
30. dec 2023

Dobrý deň,

mám 3,5-mesačného synčeka, ktorý je od narodenia dojčený. Krásne sa prisával už v pôrodnici. Keď mal cca 4 týždne, tak menej pribral (len 90 g za 2 týždne). To som riešila aj s laktačnou poradkyňou a podarilo sa nám to prekonať. Dojčila som naďalej.

Teraz mám pocit, že sme na rovnakom bode. Malý sa síce prisaje, ale na prsníku je nespokojný, odťahuje sa, mrnčí. Dojčí sa dosť často (občas aj každú hodinu - dve) a dosť dlho. Keď ho odpojím, tak je nervózny. Mňa po každom dojčení bolia prsia (nie bradavky). Sú mäkké. Pocit naliatych pŕs mám iba v noci.

Pri odsávaní odsajem tak 20 - 40 ml. Navyše som dostala prvýkrát od pôrodu menštruáciu. Robím všetko, čo mi LP poradila. Beriem Senovku a Benedikt, pijem čaje, syn je dojčený na požiadanie, spíme spolu v posteli, občas máme aj bonding. Veľmi by som sa chcela vyhnúť UM, ale neviem ako ďalej postupovať.

U doktorky sme boli v novembri, váha bola ok. Najbližšie ideme až v polke januára. Poslednú dobu mám pocit, že syn sa plytšie prisáva. Vidieť mu kútiky úst, ale bradu má zaborenú.

Ako to zmeniť?

Keď sa snažím, aby sa prisal lepšie, tak sa odtiahne a začne mrnčať.

Mám začať s umelým mliekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie je spojené s laktačnými krízami. Skoro každá mamička zažije obdobie, kedy dojčenie "až tak veľmi nejde". Môže to byť rastový špurt a pod. Okolo 3 - 4 mesiaca sa navyše už MM toľko neukladá "do zásoby", popôrodné hormóny sa upokojili a MM sa tvorí väčšinou až v priebehu dojčenia alebo len pri väčších medzerách medzi dojčením. Preto už necítite nalievanie pŕs.

Buďte trpezlivá. Väčšina kríz ide tzv. „predojčiť“. Často striedajte prsia – vždy, keď sa bábo začne rozčuľovať. Striedajte polohy a hlavne nepanikárte. Bábo sa musí snažiť, už mu to tak netečie. To však neznamená, že tam mlieko nie je. Len musí trochu "zabrať" 🙂.
Bylinky môžu pomôcť, ale hlavné je to ostatné - časté dojčenie, spoločné spanie. Robíte všetko dobre, takže len buďte trpezlivá.

UM by som zaradila až v prípade, že dôjde k výrazne nedostatočnému váhovému prírastku. Aj tak po ukončenom 4. mesiaci už je možné namiesto UM zaradiť do jedálnička bežné príkrmy a naďalej dojčiť na požiadanie.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová