Trojmesačný synček si nemôže zvyknúť na prsník. Mám mu dávať papať iba z fľašky?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

doma máme 3-mesačného synčeka, ktorý bol narodený predčasne (1 200 g, 32. týždeň). V nemocnici cievka a neskôr fľaška. Na prsník sme skúšali prikladať, ale už sa akosi synček nechytá.

Ozvala som sa laktačnej poradkyni. Bola u mňa 7x a doteraz sa synček neprisáva. Mám pocit, že som zlyhala na plnej čiare. Synček veľmi chce prsník, vidím ako sa snaží. Je mi do plaču.

Čo sa týka mliečka, tak od pôrodu odsávam každé 3 hodiny. Maznám sa so synčekom, spíme spolu, klokankujeme. Bojím sa, že o mliečko prídem.

Mám ešte synčeka učiť na prsník, alebo mám mu dávať papať z fľašky?

Kedy môžem začať s príkrmami?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše bábätko vie piť z fľaše. Satie z prsníka je od sania z fľaše veľmi odlišné.

Pokiaľ chcete dojčiť, tak odporúčam fľašu úplne vyradiť, dokrmovať cievkou po prste a stále skúšať prikladať. Môžete skúsiť saciu polohu - viď www.mamila.sk a samoprisatie.

Netrápte sa. Vďaka cievke a dokrmu cez prst sa bábätko nasýti a zvykne si na trochu odlišné sanie. Prst je však oveľa prirodzenejší.

Vďaka odsávaniu laktáciu stále udržujete stimulovanú a to je skvelé. Pokiaľ sa bábo nezačne dojčiť, tak je potrebné v odsávaní pokračovať.

Príkrmy odporúčam od ukončeného 6. mesiaca pokiaľ bábätko bez problémov prospieva. Pokiaľ nie, je možné začať už od ukončeného 4. mesiaca.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová