Vie 5-týždňové bábätko, že kedy má plné bruško?

Zodpovedané
5. sep 2022

Dobrý deň,

doma mám 5-týždňové bábätko, ktoré bolo narodené v 35. týždni. Je plne dojčené. Dojčím na požiadanie. Doteraz bdelé okná nemalo. Len spinkalo a papalo, ale už vydrží dlhšie hore. Počas celého času hore by len papal.

Nie je to len o tom, že by sa chcel ukľudniť na prsníku. Normálne ťahá a papá, asi chce dobehnúť váhu. Konečne má 3600 g.

Dnes vstal o tretej, papal len 15 minút a zaspal. Dala som ho odgrgnúť a do postieľky. Zobudil sa a chcel znova papať. Tak papal znova 20 minút a znova to isté. Pekne mi zaspal. Chcela som ho prebaliť a prezliecť, lebo bol mokrý od vytečeného mliečka. Prebral sa a s plačom hľadal prsník. Tak papkal zase.

Mne to vôbec neprekáža. Skúšala by som ho dávať hneď bez odgrgnutia, ale on potom zvracia. Troška mliečka mu vybehne. Keď papá veľmi dlho a po tom treťom papaní mu vyšiel už aj tvarožtek.

Vie bábätko, že kedy má dosť?

Teraz už zaspal, ale bežne mi ešte po vyzvrackani takého tvarohovitého pýta zase jesť.

Mám mu dávať?

Nechcem dávať cumlík.

Máte tipy ako inak uľaviť/odgrgnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, bábätko vie, že kedy má dosť a tiež kedy naozaj pije – teda na hlad a kedy len tak ucucáva – na upokojenie, na zaspanie.

Vydgrckávanie aj natráveného mlieka, pokiaľ je naozaj grckanie, tak nie je nijako škodlivé. Je to celkom normálne a nie je potrebné sa ním znepokojovať. Je prirodzené, že po grckaní chce bábo piť. Má kyslastú chuť v pusinke a chce ju upokojiť.

Dojčenie nemusí byť len o hlade, ale z mnohých a mnohých dôvodov, ktoré časom začne bábo riešiť inak. Teraz dojčenie vyrieši 99% jeho potrieb a problémov.

Odgrgnúť dávať môžete. Odporúčam tiež dojčiť v sacej polohe - www.mamila.sk, ktorá veľmi napomáha prirodzenému ogrgávaniu.

Gratulujem ku krásnemu rozdojčeniu. A to, čo popisujete je úplne štandardný priebeh dojčenia novorodenca.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová