Vráti mi zníženie intenzity dojčenia plodnosť?

Zodpovedané
19. jún 2020

Dobrý deň,

dojčím 18 mesačnú dcérku a stále nemám menzes. Pri prvom dieťati mi nabehol cca 9 mesiacov po pôrode a to som tiež dojčila.

Mám pocit, že dojčím veľmi často. Dcérka si to tak vyžaduje. Ukľudňuje sa na prsníku, zaspáva a hocikedy si chce pocuckať. Veľa si nepotiahne. Ani prsia sa mi nenalievajú a ja nemám pocit, že sa mi tvorí veľa mlieka.

Už by som privítala vrátenie plodnosti, aj keď odstavenie od dojčenia si ešte neviem predstaviť.

Pomôže mi zníženie intenzity dojčenia?

Ak áno, tak ako často mám dojčiť, aby som už dostala menzes?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, na Vaše otázky neviem konkrétne odpovedať. Chýbajúca menštruácia je zrejme spôsobená častým dojčením a tým ovplyvnená hormonálnou hladinou.

Ako často treba dojčiť, aby ste menzes dostala, to sa nedá určiť. Vaše telo Vám to povie samo. Niekedy mamičky začnú menštruovať pri plnom dojčení už po pár týždňoch po pôrode, inokedy nemajú menštruáciu ani po roku. Ak sa intenzita a frekvencia dojčenia zníži, je pravdepodobné, že sa menštruácia dostaví.

Ak však spokojne dojčíte, nie je to potrebné.

Ak uvažujete o ďalšom bábätku, obráťte sa na svojho gynekológa. Chýbajúci menzes neznamená, že nie je ovulácia.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová