Môže Duphaston blokovať ovuláciu?

Zodpovedané
21. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 33 rokov a už rok sa mi nedarí otehotnieť. Partner má dobrý spermiogram a u mňa prebieha ovulácia cca 11 - 14. deň cyklu.

Každý mesiac mám necelý týždeň pred menštruáciou špinenie. Na preventívnych prehliadkach je vždy všetko v poriadku. Lekár mi posledné cykly nasadil Duphaston, ktorý beriem od 12. dňa cyklu 12 dní 2 tbl/denne. Špinenie býva síce slabšie, ale stále trvá takmer týždeň.

Menštruáciu mávam bolestivú. Iný lekár mi povedal, že by bolo vhodnejšie brať ho napr. od 16. dňa cyklu, lebo mi môže blokovať ovuláciu.

Je to pravda?

Cyklus je 26 - 30 dňový.

Bolo by pre mňa vhodné diagnostické laparoskopické vyšetrenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Duphaston je vhodné nasadzovať po ovulácii.

Príčina špinenia môže byť z pošvy, krčka maternice alebo dutiny maternice. Určite je vhodné vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov. A to buď laparoskopiou alebo jednoduchšie metódy HSG, Hyfosy.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič