Mám užívať pred vkladom darcovských embryí užívať Prednison?

Zodpovedané
5. okt 2019

Dobrý deň,

som pred plánovaným vkladom mrazených darcovských embryií - KET DE v skratke. Gynekológ v reprodukčnom centre mi odporučil nasadiť pred vkladom Prednison. Ide o darcovské embrya (matka aj otec sú darcovia), aby moje telo náhodou toto embryo nebralo ako votrelca.

Prednison by som mala brať 15 dní pred vkladom 5 mg a po potvrdení tehotenstva 2,5 mg až do 15 týždňa gravidity. Ide o to, že mne očné kvapky s kortikoidmi zvyšujú očný tlak a mám aj osteopeniu.

Môže mi takéto krátkodobé užívanie v nízkych dávkach zvýšiť očný tlak?

Môže mi negatívne ovplyvniť hustotu kosti?

Prednison mi je iba odporučený, lebo podľa štúdií kladne ovplyvňuje uhniezdenie embrya.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v našom centre Prednison pri darcovskom programe nepoužívame.

Pokiaľ máte vysoký očný tlak, tak je jeho použitie vyslovene na zvážení a zhodnotení rizík.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič