Aká je výška dane z predaja darovanej nehnuteľnosti?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

nehnuteľnosť bola nadobudnutá sčasti dedením, sčasti tento rok darovaním. Darca v nej býval dlhodobo.

Aká daň sa zaplatí v prípade jej predaja, ak ešte neuplynie 5 rokov od nadobudnutia?

Ako sa vypočíta?

Do domu neboli vložené žiadne investície, je k dispozícii znalecký posudok. Kúpna cena by bola o 500 eur nižšia ako je uvedená hodnota domu na znaleckom posudku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako predávajúci ste nevlastnili nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, uvedený príjem z jej predaja podlieha zdaneniu.

Ak darca vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov ako výdavok môže predávajúci uplatniť cenu zistenú znalcom na znaleckom posudku ku dňu jej darovania.

Čo sa týka nadobudnutej časti dedením, tam záleží či ste dedič v priamom rade, alebo nepriamom. Ak je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade (rodič, dieťa, vnuk...) a poručiteľ (vlastník) mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov vtedy je príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený.

Príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade, (sestra, brat, ujo), je oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva dedič. Čo by ste v tomto prípade nesplnili a výdavkom z tej časti by bola všeobecná cena nehnuteľnosti uvedená v uznesení o dedičstve.

S prianím pekného dňa,
Lenka