Aké daňové povinnosti sú pri licenčnej zmluve o použití diela, kde som ja ako autor?

Zodpovedané
8. jan 2023

Dobrý deň,

som zamestnanec na štandardný trvalý pracovný pomer. Našiel som si druhé zamestnanie a zmluva je vo forme licenčnej zmluvy o použití diela, kde ja som ako autor. Na internete je veľmi málo informácií a pomerne rôznorodých, ohľadom takéhoto typu zmluvy a zdaňovania. Väčšinou sa to prelína a týka živnostníkov a mieri na umelcov. Príjem nie je vysoký, takže nejaké limity nepresiahne. Ale aj keby, neviem či sa to potom ráta aj s príjmom od 1. zamestnávateľa alebo nie. Podstatné je tiež, že ide o trvanie zmluvy na dobu určitú u druhého zamestnávateľa v trvaní niekoľko mesiacov reálnej prace.

Ako v tomto prípade podať daňové priznanie, keďže zamestnávateľ podľa licenčnej zmluvy nedaní?

Je možné doloženým výpisom za uplynulý rok nechať spraviť daňové môjho prvého zamestnávateľa a je možné to spojiť a podať ako jedno?

Prípadne je nutné podať dve samostatné?

Je možné vôbec podať dve daňové priznania?

Aké mám v skutočnosti povinnosti voči štátu v takomto postavení?

Ďakujem

Dobrý deň,

podáva sa iba jedno DP. V tomto prípade ho podáte vy. Zamestnávateľ Vám vystaví Potvrdenie o príjme za rok 2022 z trvalého pracovného pomeru a z autorstva máte takéto možnosti:

1 . Aktívne príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP - príjmy z vytvorenia diela na objednávku na základe zmluvy o dielo. Vopred sa dohodnete s objednávateľom na nevybratí dane z príjmu zrážkou.
Postupujete ako pri klasickej SZČO, len iné riadky v DP.
Za aktívne príjmy sa platia odvody presne ako SZČO. Na ZP v rámci preddavkov. Na základe podaného DP sa vypočítajú nové preddavky a rovnako nedoplatok/preplatok. Keďže máte súbeh s TPP, výšku preddavku si na začiatku môžete určiť. Čím nižšie, tým je možný aj nedoplatok v rámci RZZP.
Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, tak odvody sa platia len vtedy, ak autor presiahne podľa daňového priznania za predchádzajúci rok hranicu pre povinné poistenie v Sociálnej poisťovni.

2. Pasívne príjmy podľa § 6 ods. 4 ZDP - príjmy na základe licenčnej zmluvy podľa § 65 Autorského zákona. Tiež sa tu musíte dohodnúť s objednávateľom na nevybraní dane z príjmu zrážkou.
Za pasívne príjmy sa odvody neplatia bez ohľadu na výšku príjmu, ani ZP ani SP.

3. Zrážková daň ak budete postupovať podľa tejto možnosti tiež sa z príjmov zdanených zrážkovou daňou odvody neplatia. Tu je možnosť, že buď objednávateľ Vám priamo zrazí zrážkovú daň. Alebo sa dohodnete, aby ju on neodviedol a vy si ju vypočítate a odvediete sám. Toto už musíte oznámiť na DÚ.

Záleží či máte autorskú, licenčnú zmluvu, Zmluvu o dielo. Keďže Vám už čas plynul a neodviedli Vám zrážku, ani ste nič neoznamovali DU, najskôr by som sa zamerala na Pasívne príjmy popísané v možnosti 2.

S prianím pekného dňa,
Lenka