Ako funguje nárok na dovolenku pri reťazovom pôrode?

Zodpovedané
13. apr 2023

Dobrý deň,

vo firme som zamestnaná od 13.6.2016 na dobu neurčitú. Dňa 10.10.2018 som nastúpila na MD, následne som po MD 10.6.2019 vrátila do práce, kde som pracovala do 31.8.2019 a vrátila som sa z rodinných dôvodov naspäť na RD. Na odporúčanie zamestnávateľa som si dala 31.10.2019 preplatiť všetku dovolenku. Následne som od 14.3.2020 do 6.11.2020 bola na druhej MD.

Momentálne som ešte na RD, ale som dohodnutá so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru. Problém však nastáva v dovolenke. Zamestnávateľ tvrdí, že nemám nárok na žiadnu dovolenku za rok 2020.

Mám nárok na dovolenku za rok 2020?

Ak áno, mám nárok na 25 dní ako rodič trvalé starajúci sa o dieťa?

Ak som správne počítala, zamestnávateľ mi môže krátiť dovolenku o 2/12, čiže 4 dni.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. V roku 2020 Vám rodičovská dovolenka trvala kratšie ako 100 pracovných dní, (cca 87 pracovných dní), tak máte celoročný nárok a krátiť sa nebude. T.j. 20 dní, ak ste mali menej ako 33 rokov. Môže sa Vám však ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2020, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020).

S prianím pekného dňa,
Lenka