Ako mám podať daňové priznanie, keď som ako brigádnička robila na DIČ?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

pracovala som v jednej firme ako brigádnička na DIČ a poslali mi iba výpis z príjmov za rok 2022. Vraj sa z toho dá podať daňové priznanie.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte DIČ, máte aj IČO a robili ste na živnosť? Aký ste mali príjem? Na základe akej zmluvy?

Pri živnosti = SZČO sa podáva DPFO typu B, ale záleží a v akej výške ste mali zdaniteľný príjem. Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2289,63 eur a SZČO nebude v strate.

Ak by ste nemali povinnosť podať daňové priznanie, tak ho podať nemusíte. Ale odporúča sa podať čestné vyhlásenie, t.j. pár riadkový list, v ktorom svojmu DÚ oznámi práve to, že ste nedosiahli zákonnú výšku príjmov na podanie priznania. Môžete - nemusíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka