icon

Ako ovplyvňuje ročné a mesačné uplatnenie NČZD úspory?

Zodpovedané
9. mar 2025

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či má uplatnenie/neuplatnenie NČZD vplyv na to, či na konci zúčtovacieho obdobia ušetrím.

Pretože keď zarobím mesačne viac (tým, že nebudem NČZD uplatňovať mesačne), po ročnom vyúčtovaní musím zaplatiť nedoplatok. V opačnom prípade zarobím mesačne menej a vrátia mi preplatok.

Moja otázka je, či sa po ročnom vyúčtovaní dostanem na rovnakú sumu v oboch prípadoch, alebo je jeden výhodnejší?

Príklad uplatnenie ročne: Mesačne ušetrím 50€ (12x50€ = 600€) a doplatok budem mať 300€. Uplatnenie mesačne: Mesačne som v mínuse 50€ (ročne 600€), ale vrátia mi preplatok 300€, čiže som na tom istom v oboch prípadoch. Je to tak aj reálne?

Ďakujem.

Pre lepšiu predstavu, môj plat v hrubom je cca 2500€.

Dobrý deň,

je na Vás či si vyberiete zaplatiť mesačne vyššiu daň a mať preplatok v ročnom zúčtovaní, alebo zaplatíte menšiu daň a budete mať v ročnom zúčtovaní nedoplatok.
Po sčítaní, stále bude na tom rovnako.

Spravila som Vám aj prepočet pri príjme v hrubom 2500€.
1.
2500 - 13,4% odvody za zamestnanca = 2165€, daň 19% = 411,35€ * 12 mesiacov = 4936,20€. Samotná daň (preddavok) za celý rok 2025 pri príjme 2500€ v hrubom bude pri neuplatnení NČZD 4936,20€.
2.
2500 - 13,4% odvody za zamestnanca = 2165€, - nezd. časť: 479,48 = 1685,22, daň 19% = 320,25 * 12 mesiacov = 3843€. Samotná daň za rok 2025 bude pri uplatnení NČZD 3843,00€.

3.
Rozdiel na dani je: 4936,20 - 3843 = 1093,30€, v prvom prípade ste zaplatili o 1093,30 € viac.

Výpočet v ročnom zúčtovaní:
1.
2500 - 13,4% odvody za zamestnanca = 2165€ * 12 = 25980€.
nezdaniteľná časť sa vypočíta: 12110,36 - (25980/4) = 5615,36€
základ dane: 25980 - 5615,36 = 20364,64
daň 19% = 3869,28€
strhnutý preddavok: 4936,20€
preplatok : 1066,92€.

2.
2500 - 13,4% odvody za zamestnanca = 2165€ * 12 = 25980€.
nezdaniteľná časť sa vypočíta: 12110,36 - (25980/4) = 5615,36€
základ dane: 25980 - 5615,36 = 20364,64
daň 19% = 3869,28€
strhnutý preddavok: 3843,00€
nedoplatok : 26,28€.

3.
V prvom prípade ste zaplatili o 1093,30€ viac, keď Vám vrátia preplatok z ročného zúčtovania 1066,92, zostane Vám zaplatených navyše už iba 1093,30 - 1066,92 = 26,28€, čo je výška nedoplatku v druhom prípade pri uplatnení nezdaniteľnej časti na daňovníka.


S prianím pekného dňa,
Lenka