Ako sa bude počítať výška tehotenského príspevku, keď som začala robiť na skrátený úväzok?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

od 06/2022 do 02/2023 som bola na materskej dovolenke a čerpala som materskú dávku v maximálnej výške. Trvalý pracovný pomer vo firme mi stále trvá. Tento rok 04/2023 som začala pracovať na skrátený úväzok pre inú firmu (čiže mám momentálne dve pracovné zmluvy). Aktuálne som tehotná a termín pôrodu mám v decembri.

Ako sa bude v mojom prípade počítať výška tehotenského príspevku, ktorý je možné poberať od 13. týždňa?

Bude SP vychádzať z môjho prijímu, ktorý som mala minulý rok - z prvého kontraktu?

Alebo sa bude pozerať na ten aktuálny skrátený úväzok, ktorý mám v inej firme?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neuvádzate začiatok prvého TTP.
Každé nemocenské poistenie sa posudzuje zvlášť.

Nárok na tehotenské budete mať z TPP, z ktorého ste na RD.Tým pádom bude SP vychádzať z príjmu z tohto pracovného pomeru. Ak ste mali začiatok pracovného pomeru od 01.01.2022 a skôr bude rozhodujúcim obdobím rok 2022, materská do výpočtu nebude zahrnutá.

Na kratší úväzok sa nebude prihliadať, nakoľko z neho nesplníte podmienku 270 dní nemocenského poistenia pred žiadaním tehotenského.

S prianím pekného dňa,
Lenka