Ako sa vypočíta osobný mzdový bod?

Zodpovedané
24. nov 2023

Dobrý deň,

situácia v roku 2020. Zamestnanec má hrubú mesačnú mzdu 1000 EUR. V roku mal v mesiaci január práceneschopnosť 14 dní.
Február a október mal uplatnený u zamestnávateľa po jednom dni tzv. § - doprovod člena rodiny na ošetrenie. V decembri bol na dávke OČR 10 dní.

Ako sa vypočíta osobný mzdový bod?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobný mzdový bod za rok sa u zamestnanca vypočíta tak, že sa vydelí:

  • osobný vymeriavací základ zamestnanca jednoduchšie hrubú mzdu, v danom roku a
  • všeobecný vymeriavací základ = priemernú ročnú hrubú mzdu zistenú Štatistickým úradom za daný rok.

Ak mal hrubú mzdu 1000x12=12000 EUR, ale pri pn aj očr o čosi nižšiu, napr. 11500 EUR a za rok 2020 bol daný všeobecný vymeriavací základ 13596 EUR, tak jeho osobný mzdový bod za rok 2020 by bol: 11500/13596 = 0,8458.

Sociálna poisťovňa vedie elektronický účet poistenca Ak ho nemá, nech oň požiada. Tam bude vidieť údaje aj osobných mzdových bodoch.

S prianím pekného dňa,
Lenka