Ako si môžem zvýšiť vymeriavací základ?

Zodpovedané
23. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na výpočet podpory. Keď som si čítala o mojej situácii, tak ma dosť prekvapilo, že budem mať nárok na minimum. V máji 2023 nastupuje otec dieťaťa na materskú.

Moja firma 10.2021 skončila a chcela som využiť podporu, aby sme mohli byť spolu. Za posledné dva roky od mája 2021 do mája 2023 som bola na pandemickej OČR, potom som prešla na materskú od 7/2021. Následne 1/2022 na rodičovskú, na ktorej som doteraz. Nemala som vedľajší príjem. Počas materskej mi bolo vyplatené odstupné a 66 dní dovolenky (podľa výplatnej pásky nebolo aktivované nemocenské poistenie).

Za normálnych okolnosti by som mala nárok na najvyššiu podporu. Preto ma dosť zaskočilo, keď som zistila, že sa to nebude počítať z môjho príjmu tým, že som bola na materskej a rodičovskej, na ktorej ale nie som cele dva roky. Budem rada, keď ma vyvediete z omylu.

Je ešte možnosť sa napr. zamestnať u niekoho na pár dní, aby som si zvýšila vymeriavací základ?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste neboli viac ako 2 roky na rodičovskej dovolenke, ale kratšie obdobie, napr. 1,5 roka na rodičovskej a pol roka na materskej za posledné dva roky a nemali ste žiadny vymeriavací základ počas tohto obdobia, tak dávka sa určí z minimálneho základu.

Keby ste išli na podporu v 01/2024 a mali by ste posledné dva roky iba rodičovskú dovolenku, potom by sa to posudzovalo podľa príjmu pred materskou.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Tiež musíte splniť, aby ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.


S prianím pekného dňa,
Lenka
email: lenkamarandmk@gmail.com