Ako správne vypočítať rozhodujúce obdobie?

Zodpovedané
7. jún 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer trval od 2013 do 30.4.2023. Od 28.4.2023 som PN.

1. Ak by som ukončil PN a zaevidoval sa na ÚP, tak do rozhodujúceho obdobia pre výpočet dávky v nezamestnanosti sa vylučuje obdobie PN aj napriek tomu, že som bol v tom čase nezamestnaný?

Tzn. napríklad ukončenie PN by bolo k 1.7.2023 a teda aj evidencia na ÚP.

Bolo by rozhodujúce obdobie 1.7.2021 - 28.4.2023?

2. Ak by som mal aktívne nemocenské poistenie v 01/2024 a mal by som nové zamestnanie, v ktorom by som neodpracoval 90 dní.

Ak by som chcel nastúpiť na materskú, tak pre výpočet materského by sa vychádzalo z roku 2023?

3. Aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, ak v roku 2023 by som mal:
Od 1.1. - 30.4.2013 - TPP
Od 28.4 - 1.7.2023 - PN
Od 1.7. - 31.12.2023 - DVZ

Vypočítalo by sa iba z trvania PP?

Je napríklad obdobie poberania DVZ vylúčeným obdobím pre výpočet materského?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. PN nemá vplyv na výpočet dávky v nezamestnanosti. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, ale vylúči sa obdobie PN.
2. aj 3. Ak sa poistné na nemocenské poistenie u nového zamestnávateľa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. (01.01.2023-30.04.2023) pokiaľ od 1.7. - 31.12.2023 - DVZ = podpora.

S prianím pekného dňa,
Lenka