Ako získam nárok na materskú a vyšší rodičovský príspevok, keď som pracovala v zahraničí?

Zodpovedané
10. feb 2023

Dobrý deň,

už mám 1,5-ročnú dcérku, ale stále mi nedá spávať to, o čo som sa snažila ešte pred narodením dieťaťa. Odišla som do zahraničia, mimo EÚ. V zdravotnej poisťovni mi povedali, že ak budem mimo Slovenska viac ako 6 mesiacov, je potrebné ma zo ZP odhlásiť. Išla som do zahraničia na 1 rok, mala som uzatvorené iné poistenie. Zo Slovenska som odišla, ale pred tým som bola riadne zamestnaná celé roky a odvádzala dane a platila si aj odvody do ZP. Ako som dala výpoveď, čerpala som 3 mesiace podporu, nakoľko som potrebovala doriešiť všetko, čo sa týkalo odchodu do zahraničia.

V zahraničí som strávila 1 rok a otehotnela. Tým som nebola nemocensky poistená na Slovensku, ale mala som iné poistenie. Nakoľko som nechcela rodiť v zahraničí, vrátila som sa na Slovensko a podarilo sa mi aj zamestnať. Keď som sa snažila dopátrať informácií ohľadom toho či je nejaká výnimka v mojom prípade a či by som mohla mať nárok na materské, nakoľko na Slovensku som pred odchodom pracovala v jednej firme cca 4 roky a pred tým v iných firmách.

Obvolala som asi 8 sociálnych poisťovní a v každej jednej mi povedali iné informácie.

Keď som pracovala na Slovensku, jednoducho ma odhlásili zo ZP práve kvôli tomu, že som išla na viac ako pol roka preč a mala som iné poistenie. A vrátila sa tehotná a odo dňa pôrodu spätne mi jednoducho nevychádzalo tých 275 dní. Dostávam teraz len 300 eur.

Existujú výnimky v zahraničí, (napr. v Kanade som tiež pracovala) a či je možné si vybojovať aspoň rodičovský príspevok vo vyššej časti, prípadne aká je možnosť získať viac financií od štátu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské z nemocenského poistenia zo sociálneho zabezpečenia sa uplatňuje podľa predpisov členského štátu, v ktorom ste alebo boli nemocensky poistený. Ak ste pracovali a boli nemocensky poistená v inom členskom štáte, nárok na materské sa uplatňuje podľa predpisov tohto štátu, aj keď ste dieťa sa porodili na Slovensku.

Ak Vám v zahraničí zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám tam nárok na materské, môžete si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste začali poberať dávku v nezamestnanosti. Táto ochranná lehota predpokladám, že Vám zanikla.

V prípade, ak ste pred pôrodom boli nemocensky poistená na Slovensku, do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava aj doba poistenia v inom členskom štáte, prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Dobu poistenia v inom štáte preukazujete prostredníctvom formulára E 104.

Nárok na dávku si môžete uplatniť až tri roky spätne.

S prianím pekného dňa,
Lenka