Ako získať v mojom prípade nárok na materský príspevok?

Zodpovedané
21. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom možností na získanie materského, resp. tehotenského príspevku v prípade, ak budem chcieť druhé dieťa.

Momentálne mám pracovný pomer do 31.8.2023. Nástup na materskú dovolenku mi vychádza začiatkom augusta, čiže asi mesiac pred skončením pracovného pomeru.

Ak budeme chcieť ďalšie dieťatko, napríklad po 2 rokoch, aké mám možnosti, aby som dostala pri druhom dieťati materský či tehotenský príspevok a potom vyšší rodičovský príspevok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri tehotenstve s druhým dieťaťom potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka