Bude mať muž živnostník nárok na materskú?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom nároku manžela na materskú.

Manžel je živnostník a zároveň má s.r.o. Na materskú by nastúpil niekedy v marci 2024, aby mohol vyčerpať MD na prvého syna, ktorý bude mať v septembri 2024 3 roky.

Ak sa teraz zamestná v spoločnosti s ručením obmedzeným a bude si 6 mesiacov platiť minimálne odvody a následne 3 mesiace vysoké, bude mať nárok na poberanie vyššej materskej na syna?

Môže byť teda živnostník a zároveň zamestnaný v spoločnosti s ručením obmedzeným?

Ak to je teda všetko v poriadku, môže následne zo dňa na deň prejsť na materskú s druhým dieťaťom?

Teda reťazová materská.

Čo ešte musí splniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienkou je, aby v posledných dvoch rokoch ku dňu nástupu na materské bol nemocensky poistený najmenej 270 dní. Pokiaľ sa zamestná v s.r.o. a splní počet dní nemocenského poistenia má nárok na materské.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo v s.r.o. najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začne poberať materskú. Čiže z príjmu od začiatku TPP nielen za posledné tri mesiace.

Následne po skončení materskej môže požiadať o materské aj na druhé dieťa, pokiaľ pracovný pomer neukončí počas materskej s prvým dieťaťom.

Ak si platí za SZČO odvody do SP viac ako 270 dní pred nástupom na materskú, môže mať aj súbeh, materskú zo zamestnania aj zo SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka