Bude sa materské počítať otcovi z dvoch zamestnaní?

Zodpovedané
19. apr 2023

Dobrý deň,

manžel je zamestnaný od 11.1.2023 v dvoch zamestnaniach na TPP. Chcel by nastúpiť na materskú so synom čím skôr.

Je pravda, že ak platí z oboch zamestnaní nemocenské a dôchodkové poistenie 270 dní, tak sa bude počítať z oboch zamestnaní?

Bude môcť ísť na materskú už po 135 dňoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, ak má viac nemocenských poistení súčasne, nárok na materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Podmienkou je však stihnúť 270 dní nemocenského poistenia. V každom jednom po 270 dní, čo nesplní.

Ak je ukončené nemocenské poistenie a aktuálne nemocenské poistenie, z ktorého sa uplatňuje nárok na materské a tieto by trvali súčasne určitý čas, tak dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

Aby splnil podmienku 270 dní poistenia, musel by mať jeden pracovný pomer ukončený a z druhého neukončeného by mohol požiadať o materské. Dni, ktoré trvali súčasne by sa započítali 2x.

S prianím pekného dňa,
Lenka