Budem mať maximálnu podporu?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

viac ako dva roky som na pandemickej OČR. Mám za sebou reťazový pôrod. Po druhej rodičovskej do 3 rokov veku dieťaťa som si vzala dovolenku a následne nastúpila na pandemickú OČR až do dnes.

V práci chcem ukončiť pomer dohodou, to problém nebude. Budem žiadať aj o preplatenie dovolenky.

Budem mať maximálnu podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa do práce po skončení OČR vrátili, a mali aktívne poistenie v nezamestnanosti, tak by sa Vám dávka v nezamestnanosti počítala z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý dosiahnete v zamestnaní po OČR = z čerpanej a preplatenej dovolenky. Čerpať dovolenku stačí aspoň jeden deň, kvôli poisteniu v nezamestnanosti. Či bude vychádzať maximálna, záleží od počtu dní preplatenej dovolenky.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka