Budem mať nárok na materskú a tehotenské, keď som na rizikovom a evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

do zamestnania som nastúpila 3.5.2021, ale zo zdravotných dôvodov a dvom operáciám som od 25.7.2022 PN. Tá mi končí 25.5.2022. Chcem dať k 26.5.2023 výpoveď, nakoľko som v apríli otehotnela. Mám rizikové tehotenstvo.

Ak budem evidovaná na úrade práce, budem mať nárok na tehotenské a materskú?

Môžem poberať podporu, keď som ju nečerpala v posledných dvoch rokoch?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na tehotenské a materské budete mať nárok z ochrannej lehoty.
Nakoľko budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materské budete mať.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. PN sa Vám započíta do doby 270 dní, pokiaľ bude pracovný pomer trvať.

Rovnako tak by ste mali mať aj nárok na podporu.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie, boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Takisto aj tu sa PN započíta do doby 730 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka