Budem mať nárok na materskú, keď som na podpore?

Zodpovedané
19. máj 2023

Dobrý deň,

od roku 2016 do februára 2023 som mala pracovný pomer, počas ktorého som od 2020 do 2023 bola na materskej dovolenke. Vo februári 2023 som sa chcela vrátiť naspäť, ale zamestnávateľ nemal pre mňa pracovnú pozíciu. Vyplatil mi 20 dní starej dovolenky a ukončili sme pracovný pomer.

Na to som zistila, že som tehotná a ostala som na podpore. Podpora mi vyšla maximálna (vzhľadom na to že mi zamestnávateľ vyplatil 20 dni dovolenky ako keby za dva pracovné dni keď sme ukončovaní pracovný pomer).

Mám nárok na materskú dovolenku?

Aktuálne na podpore a termín pôrodu mojich dvojičiek mám v októbri.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste otehotneli do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia, mohli by ste byť v ochrannej lehote.

Ak ste pred ukončením pracovného pomeru (02/2023) aj čerpali dovolenku, mohli by ste mať nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.

Ak ste nečerpali dovolenku, ani nepracovali, a bola dovolenka iba preplatená, nemocenské poistenie zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku, v tomto prípade by ste nestihli ochrannú lehotu. Predpokladám, že na rodičovskej dovolenke ste boli v 2020 - 2023. Pozrite si ako to bolo vo Vašom prípade.

S prianím pekného dňa,
Lenka