Budem mať nárok na materskú pri reťazovom pôrode bez pracovnej zmluvy?

Zodpovedané
21. máj 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončil 1.4.2020 a išla som na rizikové tehotenstvo s prvým dieťaťom. Dňa 1.1.2024 mi končí rodičovská dovolenka, ale v tom čase budem tehotná s druhým dieťaťom.

Budem mať nárok na materskú pri reťazovom pôrode bez pracovnej zmluvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vám pracovný pomer skončil, nie ste na rodičovskej dovolenke iba poberáte rodičovský príspevok.

Pri tehotenstve s druhým dieťaťom potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské. Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte. Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Momentálne ani jednu z podmienok nespĺňate.

S prianím pekného dňa,
Lenka