Budem mať nárok na podporu?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

momentálne som na materskej dovolenke a od apríla budem na rodičovskej dovolenke. Počas materskej dovolenky som sa zamestnala u druhého zamestnávateľa, od ktorého nepoberám materské. Podala som si v sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie na vylúčenie povinnosti platiť sociálne poistenie od 1.1.2023 z dôvodu udalosti tehotenstvo a materstvo. Toto vyhlásenie sa týka príjmu, z ktorého nie som na materskej a neskôr ani na rodičovskej dovolenke.

Chcela by som sa informovať, čo v prípade, ak by mi zamestnávateľ - ten, u ktorého som toho času na materskej a neskôr na rodičovskej dovolenke - po rodičovskej dovolenke ukončil PP.

Budem mať nárok na podporu?

Ak áno, z čoho bude vypočítaná, keď z druhého príjmu počas rodičovskej nebudem mať platené sociálne poistenie?

Bude to štandardne z tých dvoch rokov pred materskou?

Ako je to s odvodom na dôchodok, ak je tento môj druhý príjem počas materskej a rodičovskej dovolenky nižší ako suma, ktorá sa odvádza mamičkám, ktoré nepracujú počas rodičovskej dovolenky a majú len rodičovský príspevok (726,60 eur)?

Ak nebudem mať povinnosť z tohto druhého príjmu platiť sociálne poistenie, tiež sa mi bude na dôchodok odvádzať zo sumy 726,60 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak z druhého pracovného pomeru vznikne dôchodkové poistenie (odvody do Sociálnej poisťovne), zanikne Vám dôchodkové poistenie platené štátom.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Pozrite si, či tieto dni splníte.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Záleží či v tomto období by ste mali príjem, napr. z druhého zamestnania, alebo pri skončení z toho prvého zamestnanie - čerpanie či preplatenie nevyčerpanej dovolenky.

Pokiaľ chcete ísť na podporu, a mať zároveň aj iný pracovný pomer, to nejde moc dokopy.

Viď: https://www.podporavnezamestnanosti.sk/praca-na...

Buď jedno alebo druhé.

S prianím pekného dňa,
Lenka