Budem mať nárok na tehotenskú a materskú dávku, keď beriem podporu?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

bola som na rodičovskej dovolenke do 06.02.2023 a zamestnaná som bola sústavne 10 rokov až do dňa 28.02.2023. Od 01.03.2023 som ukončila pracovný pomer a teraz poberám podporu z úradu práce.

Zistila som, že som znova tehotná. Som cca v 7. týždni.

Budem mať nárok na tehotenskú dávku a neskôr na materskú?

Resp. mám sa čím skôr zamestnať, aby mi vyšla tehotenská a materská dávka?

Stihnem to?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste otehotneli do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia, mohli by ste byť v ochrannej lehote.

Píšete, že ste RD ukončili 06.02, ale pracovný pomer sa skončil neskôr.

Ak ste pred ukončením pracovného pomeru pracovali alebo čerpali dovolenku po ukončení rodičovskej dovolenky, mohli by ste mať nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty, nakoľko nemocenské poistenie by sa Vám skončilo ukončením pracovného pomeru a stihli ste otehotnieť do pol roka.

S prianím pekného dňa,
Lenka