Budem mať vysoký invalidný dôchodok?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

invalidný dôchodok mám 397 eur v kategórií do 70%. Vláda SR schválila preklasifikáciu z do 70% nad 70% plný invalidný dôchodok pôjde hore o 180 eur.

Je možné, aby som mal vysoký invalidný dôchodok?

Nikdy som nepracoval odvody do SP som doplatil za 2 rok, aj zdravotku. Dôchodok mám z mladosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží ako a či sa Vám zmenilo % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Ak ste mali 50% pokles, vypočítali Vám ID a ten sa ešte vynásobil % poklesu.

Napr. vyšiel Vám dôchodok vo výške 800 eur a pri 50% poklese sa prepočítalo týchto 800 x 50% = 400 eur. Ak by ste mali 55% pokles, tak by ste dostali 800 x 55% = 440 eur.

Ak Vám ID prehodnotili s % poklesom nad 70%, tak ponechajú vypočítaný ID celý a neprepočítava sa % poklesu Ak ste napr. mali 50% pokles a dôchodok 400 eur, teraz by ste mohli mať ID pri poklese nad 70% vo výške 800 eur.

Uviedla som príklad, záleží od pôvodného % poklesu a po prehodnotí % poklesu.

S prianím pekného dňa,
Lenka