Chcem mať maximálnu výšku podpory. Je pre mňa výhodnejšie čerpať si dovolenku, alebo si ju dať preplatiť?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, že ako dosiahnem maximálnu výšku podpory v nezamestnanosti. 18.2.2024 mi končí rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ chce, aby som si vyčerpala 23 dní dovolenky a potom skončila pracovný pomer dohodou. Dovolenka mi končí 20.3.3024, ostatné dní budem ako keby v práci a k 31.3.2024 bude skončenie dohodou. Odstupné bude vo výške 2500 EUR.

Je pre mňa výhodnejšie čerpať si dovolenku, alebo si ju dať preplatiť?

Chcem mať maximálnu výšku podpory.

Ďakujem

Dobrý deň,

vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá menej dní dovolenky a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca.

Pri výške odstupného 2500 EUR Vám bude vychádzať vysoká dávka v nezamestnanosti.

Môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke - personálnom (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol za obdobie 19.2. - 31.3. a podľa toho si prepočítať výšku dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka