Dosiahnem maximálnu dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. mar 2024

Dobrý deň,

od 02/2020 som na reťazovej materskej a momentálne rodičovskej dovolenke. Dcérka má 18 mesiacov a rozhodla som sa ukončiť pracovný pomer so zamestnávateľom. Manžel nastupuje 9.4.2024 na materskú dovolenku. K 8.4.2024 ukončujem poberanie rodičovského príspevku a 9.4.2024 by som nastúpila na 1 deň do práce a následne by som si 3 dni čerpala dovolenku. Dňom 12.4.2024 by sme ukončili pracovný pomer dohodou (bez odstupného, nakoľko ukončenie je na môj podnet po 5 rokoch). Žiadosť o ukončenie budem zasielať v týchto dňoch.

Ak takto budem postupovať, dosiahnem maximálnu dávku v nezamestnanosti?

Postačuje len čerpanie DV a nemusím nastúpiť 1 deň do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

stačí čerpať dovolenku (pokiaľ s tým zamestnávateľ súhlasí) pred skončením pracovného pomeru. Môže Vám to navýšiť vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Záleží to aj toho, koľko dní by Vám zostalo ešte z nevyčerpanej dovolenky na preplatenie.

Ak by ste teda išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa takto vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej dovolenky a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Môže sa Vám alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v danom mesiaci by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Uvedené platí, že by ste za posledné dva roky pred evidenciou na ÚPSVaR nemali iný zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka