Existuje možnosť opätovného nároku na materskú?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

som na RD s prvým dieťaťom. Pracovný pomer na dobu určitú mi skončil tesne po ukončení MD. Aktuálne som tehotná, takže mi nevychádza nárok na tehotenské, materskú a aj rodičovský príspevok budem mať nižší.

Je nejaká možnosť opätovného nároku na materskú, napríklad, ak sa teraz zamestnám na 90 dní u nového zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak máte nárok na materské.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. Započíta sa Vám aj čas na MD a RD pokiaľ pracovný pomer trval.

Neuvádzate kedy presne Vám skončil pracovný pomer a kedy by ste mali nastúpiť na novú materskú. Ak nesplníte 270 dní nemocenského poistenia s tými 90 dňami u nového zamestnávateľa, tak nárok nebudete mať. Keby ste popri tých dňoch ešte mali nejakú inú dohodu s nemocenským poistením, tak by sa potom 2x počítali tie dni, ktoré by boli súčasne, ale dohoda pred nástupom na materskú by už musela byť ukončená.

Platí, ak ukončené nemocenské poistenie a aktuálne nemocenské poistenie, z ktorého sa uplatní nárok na dávku, trvajú súčasne určitý čas, dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

Počas poberania rodičovského príspevku môžete pracovať. Nie sú žiadne obmedzenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka