Existuje návod na registráciu na DPH podľa §7a?

Zodpovedané
1. nov 2022

Dobrý deň,

založila som si živnosť popri zamestnaní. Potrebujem sa registrovať na DPH podľa §7a, nakoľko faktúra za službu - prenájom a správa stránky, bude zo zahraničia.

Ako na to?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako SZČO máte povinnosť komunikovať s Finančnou správou už iba elektronicky.

Predpokladám, že to už máte za sebou. Keď nie, tak je najprv potrebné sa zaregistrovať. V linku nájdete na registráciu aj návod.
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-s...

Následne sa na FS potrebujete prihlásiť, môžete priamo z linku:
https://pfs.iam.financnasprava.sk/PREZ/idp/auth...

Po prihlásení sa dostanete do svojej Osobnej internetovej zóny, kde je potrebné vybrať zo sekcie Katalógy – Katalóg formulárov

Po kliknutí na katalóg formulárov je potrebné rozkliknúť Register – Registrácia na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia – Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia – platná od 1.7.2021 a vyplniť túto žiadosť kliknutím na ikonu, ktorá vyzerá ako notes s perom
tlačivo vyzerá takto - vzor:
https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eF...

Okrem polí, ktoré nie sú predvyplnené a je potrebné ich vyplniť potrebujete zakliknúť v prílohe č. 1 – daň z pridanej hodnoty poslednú možnosť, a to Registrácia pred prijatím služby z iného členského štátu alebo pred dodaním služby do iného členského štátu podľa § 7a zákona.

Všímajte si ikony na ľavej časti obrazovky.
Následne si dáte skontrolovať tlačivo. Ak nebudete mať všetko vyplnené uporní Vám červenou farbou chyby, ak je všetko v poriadku, vypíše Vám hlášku Kontrola formulára prebehla úspešne.

Návod na registráciu, elektronickú komunikáciu, inštaláciu komponentov, aj ako skontrolovať tlačivo aj keď iné, nájdete v linku:

Potom ho ešte treba podpísať a podať EZ-ou ak ste sa prihlásili cez ID a heslo alebo cez eID – elektronický občiansky preukaz, alebo podpísať KEP-om – Podať podpísané KEP-om. Tieto ikony nájdete tiež v ľavej časti.

Nakoniec si môžete overiť svoju žiadosť o registráciu, ktorú ste podali, bola aj prijatá a to prostredníctvom Osobnej internetovej zóny, kde kliknete na Históriu komunikácie – Odoslané/Prijaté dokumenty. V prípade, ak bola žiadosť podaná správne, bude stav spracovania uvedený ako „Prijaté a potvrdené“.

S prianím pekného dňa,
Lenka